94.3 The Point logo
Get our free mobile app

Note: The following is based on schedules sent directly to Shore Sports Network, and/or taken from each school's official schedule posted on either bigteams.com or the Shore Conference scheduling site. Opponents, dates, and times are subject to change. 

Division Alignment

Class A North

CBA

Colts Neck

Freehold Township

Howell

Manalapan

Marlboro

Middletown North

Middletown South

Neptune

 

Class A South

Brick Memorial

Brick

Central

Jackson Memorial

Southern

Toms River East

Toms River North

Toms River South

 

Class B North

Holmdel

Long Branch

Ocean

Red Bank Catholic

Red Bank

Rumson-Fair Haven

St. John Vianney

Shore

 

Class B South

Barnegat

Donovan Catholic

Jackson Liberty

Lacey

Manasquan

Point Boro

St. Rose

Wall

 

2023 Shore Conference Boys Lacrosse Schedule

Monday, April 3

Class A South

Southern 21, Toms River North 1

Nondivisional

Lacey 14, Central 4

Wall 16, Red Bank Catholic 5

Ocean 6, Marlboro 3

Barnegat 12, Brick Memorial 4

Holmdel 11, Howell 3

Point Boro 18, Long Branch 1

Donovan Catholic 9, Toms River South 6

Jackson Liberty at Colts Neck - postponed

Nonconference

Red Bank 8, Old Bridge 5

Brick 10, Sayreville 3

Nottingham 14, Neptune 1

Rumson-Fair Haven 13, Haddonfield 3

 

Tuesday, April 4

Class B North

Rumson-Fair Haven 19, St. John Vianney 5

Nonconference

CBA 16, Windermere (Fla.) 2

 

Wednesday, April 5

Class A North

Middletown South 17, Freehold Township 2

Manalapan 15, Marlboro 1

Middletown North 7, Howell 5

Class A South

Brick Memorial 10, Central 3

Toms River East 11, Brick 2

Jackson Memorial 15, Toms River South 8

Class B North

Holmdel 17, Ocean 7

Shore 15. Red Bank 1

Class B South

Wall 17, Point Boro 1

Barnegat 9. Lacey 6

Donovan Catholic 7, Jackson Liberty 5

Manasquan 17, St. Rose 0

Nonconference

East Brunswick 12, Colts Neck 7

IMG Academy 12, CBA 8

 

Thursday, April 6

Class B North

Red Bank Catholic 17, Long Branch 0

Nonconference

Lacey 11, Absegami 0

Southern 9, Notre Dame 7

Holmdel 9, Old Bridge 6

 

Saturday, April 8

Nondivisional

Central 13, Long Branch 0

Barnegat 8, Brick 2

Toms River East 14, Ocean 3

St. John Vianney 13, Toms River North 12

Nonconference

Bergen Catholic 14, Wall 12

Clearview 10, Southern 9

Manasquan 13, Shawnee 5

Red Bank 13, Monroe 8

New Canaan (CT) 7, Rumson-Fair Haven 6 (OT)

 

Monday, April 10

Class A North

CBA 15, Colts Neck 3

Class B North

Rumson-Fair Haven 17, Long Branch 0

Nondivisional

Point Boro 19, Marlboro 0

Brick 5, Ocean 2

St. John Vianney 13, Lacey 12 (OT)

Nonconference

West Essex 16, Red Bank Catholic 10

Middletown North 13, St. Joseph By-The-Sea (NY) 2

 

Tuesday, April 11

Class A South

Southern 17, Toms River East 11

Class B South

Point Boro 12, Donovan Catholic 5

Nondivisional

Howell 15, Toms River South 4

Nonconference

Shore 9, Holy Spirit 8 (OT)

Ridgewood 15, Wall 7

 

Wednesday, April 12

Class A North

Howell 14, Marlboro 0

Manalapan 11, Freehold Township 9

CBA 13, Middletown South 5

Colts Neck 6, Middletown North 3

Class A South

Jackson Memorial 20, Brick Memorial 3

Brick 12, Central 4

Toms River North 8, Toms River South 7

Class B North

Red Bank Catholic at Neptune, 10 a.m.

Shore 15, Long Branch 1

Red Bank 9, Holmdel 6

Rumson-Fair Haven 16, Ocean 1

Class B South

Wall 19, Lacey 4

Jackson Liberty 18, St. Rose 6

Manasquan 18, Barnegat 0

 

Thursday, April 13

Nonconference

Seton Hall Prep 12, Manasquan 3

Rumson-Fair Haven 10, St. Augustine 9 (OT)

East Brunswick 16, St. John Vianney 5

 

Friday, April 14

Class A North

CBA 13, Howell 4

Freehold Township 14, Marlboro 0

Class A South

Southern 16, Brick 0

Toms River East 14, Brick Memorial 2

Jackson Memorial 14, Toms River North 8

 

Class B South

Wall 17, Jackson Liberty 4

 

Saturday, April 15

Class A North

Middletown South 19, Colts Neck 5

Manalapan 11, Middletown North 4

Class A South

Toms River South 14, Central 0

Class B North

Shore 18, St. John Vianney 5

Red Bank Catholic 17, Ocean 1

Class B South

Point Boro 13, Lacey 3

Barnegat 14, St. Rose 2

Nonconference

J.P. Stevens 5,, Long Branch 1

Manasquan 8, Ocean City 3

Red Bank 12, Princeton 9

 

Monday, April 17

Nondivisional

Brick 16, Long Branch 1

Middletown South 11, Red Bank Catholic 10

Middletown North 4, St. Rose 3

Holmdel 14, Manalapan 2

Jackson Memorial 17, Colts Neck 6

Jackson Liberty 11, Toms River South 6

Lacey 7, Toms River North 4

Freehold Township 11, St. John Vianney 10

Barnegat 5, Ocean 3

Southern 10, Shore 8

Nonconference

Central 16, J.P. Stevens 8

 

Tuesday, April 18

Class A South

Toms River East 14, Toms River South 3

Nondivisional

Donovan Catholic 11, Brick Memorial 5

Nonconference

Seton Hall Prep 10, Rumson-Fair Haven 5

 

Wednesday, April 19

Class A North

Middletown North 18, Marlboro 2

CBA 13, Manalapan 4

Middletown South 8, Howell 7

Freehold Township 6, Colts Neck 5

Class A South

Jackson Memorial 19, Central 1

Southern 17, Brick Memorial 1

Toms River North 5, Brick 2

Class B North

Holmdel 15, St. John Vianney 2

Shore 15, Ocean 1

Class B South

Wall 7, Manasquan 6

Barnegat 8, Donovan Catholic 7 (3OT)

Lacey 7, St. Rose 5

Nondivisional

Neptune 6, Long Branch 2

 

Thursday, April 20

Class B North

Red Bank 11, Red Bank Catholic 10

Class B South

Point Boro 17, Jackson Liberty 9

Nonconference

Randolph 9, Rumson-Fair Haven 8

 

Friday, April 21

Class A North

CBA 18, Marlboro 0

Nondivisional

St. John Vianney 16, Neptune 9

Donovan Catholic 6, Brick 1

Toms River East 8, Barnegat 2

Lacey 9, Howell 7

Jackson Memorial 17, Jackson Liberty 7

 

Saturday, April 22

Class B North

Ocean 17, Long Branch 2

Shore 10, Holmdel 9

Nondivisional

Manalapan 13, Brick Memorial 1

Donovan Catholic 14, Colts Neck 9

Nonconference

Point Boro 15, Middle Township 4

Middletown South 6, Old Bridge 5

Absegami 5, Central 2

Manasquan 15, Haddonfield 9

St. Augustine 6, CBA 3

Red Bank Catholic 17, St.  Joseph (Metuchen) 7

St. John Vianney 10, Rutherford 9

Red Bank 13, Allentown 6

 

Monday, April 24

Class B South

Manasquan 16, Donovan Catholic 1

Nondivisional

Brick Memorial 7, Ocean 3

Jackson Liberty 15, Brick 2

Red Bank 18, Howell 7

St. Rose 8, Toms River North 6

Barnegat 15, Marlboro 2

Red Bank Catholic 17, Middletown North 3

Holmdel 16, Colts Neck 4

Lacey 12, Toms River South 4

Nonconference

Freehold Township 8, Hightstown 6

Westfield 8, Wall 4

Rumson-Fair Haven 10, Bridgewater-Raritan 7

 

Tuesday, April 25

Class A North

Middletown South 8, Manalapan 4

Class A South

Southern 21, Jackson Memorial 7

Nonconference

Holmdel 7, Lenape 2

 

Wednesday, April 26

Class A North

Howell 7, Freehold Township 5

Manalapan 11, Colts Neck 5

CBA 15, Middletown North 3

Middletown South 17, Marlboro 1

Class A South

Brick Memorial 5, Toms River North 4 (OT)

Toms River East 15, Central 3

Toms River South 8, Brick 3

Class B North

Red Bank 16, Long Branch 0

Red Bank Catholic 16, St. John Vianney 4

Rumson-Fair Haven 16, Shore 5

Class B South

Wall 19, St. Rose 0

Barnegat 4, Point Boro 3

Donovan Catholic 11, Lacey 10

Manasquan 17, Jackson Liberty 1

Nondivisional

Ocean 14, Neptune 1

 

Thursday, April 27

Nondivisional

Neptune 15, Holmdel 0

Jackson Memorial 14, Donovan Catholic 13

Nonconference

Iona Prep (NY) 11, CBA 6

North Brunswick 14, Long Branch 0

 

Friday, April 28

Class A North

Howell 10, Colts Neck 8

Class A South

Brick 10, Brick Memorial 7

Class B North

St. John Vianney 12, Ocean 9

Class B South

Jackson Liberty at Lacey, 3:30 p.m. - postponed

Nonconference

Wall 10, Shawnee 9

Salesianum (Del.) 11, Manasquan 3

Ocean City at Southern, 4 p.m. - postponed

West Windsor-Plainsboro South at Holmdel, 4 p.m. - canceled

 

 

Saturday, April 29

Class A South

Southern at Toms River South, 10 a.m. - postponed

Class B North

Red Bank 19, St. John Vianney 3

Class B South

Manasquan 16, Point Boro 2

 

Monday, May 1

 

Nondivisional

Freehold Township 7, Brick Memorial 4

Marlboro 14, Long Branch 0

Red Bank 14, Middletown South 9

Jackson Liberty 12, Ocean 6

Point Boro 10, Toms River South 3

Nonconference

Ewing 6, Neptune 5

Manalapan 14, Sayreville 2

South Brunswick 14, Colts Neck 8

The Hun School 8, CBA 5

Rumson-Fair Haven 16, Ocean City 4

 

Tuesday, May 2

Class A South

Toms River East 18, Toms River North 8

Class B North

Red Bank Catholic 10, Shore 3

Nonconference

Allentown 10, Southern 9 (2OT)

 

Wednesday, May 3

Class A North

CBA 15, Freehold Township 2

Colts Neck 14, Marlboro 1

Manalapan 10, Howell 7

Middletown South 16, Middletown North 2

Class A South

Jackson Memorial 16, Brick 4

Toms River North 10, Central 2

Toms River South 10, Brick Memorial 5

Class B North

St. John Vianney 18, Long Branch 0

Holmdel 12, Red Bank Catholic 4

Red Bank 19, Ocean 2

Rumson-Fair Haven 15, Neptune 0

Class B South

Barnegat 12, Jackson Liberty 5

Wall 19, Donovan Catholic 0

Manasquan 15, Lacey 1

Point Boro 18, St. Rose 2

Thursday, May 4

Nonconference

Wall 11, St. Joseph (Metuchen) 6

Hillsborough 11, Shore 10

Old Bridge 10, Toms River East 3

 

Friday, May 5

Class A North

Freehold Township 11, Middletown North 4

Class B North

Red Bank Catholic 15, Neptune 1

Class B South

Lacey 17, Jackson Liberty 0

Nondivisional

Barnegat 14, Toms River South 2

St. John Vianney 14, Marlboro 9

Brick Memorial 6, St. Rose 5

Southern 15, Manalapan 1

Donovan Catholic 11, Toms River North 6

Nonconference

Manhasset (NY) 9, Rumson-Fair Haven 7

Old Bridge 6, Howell 1

Sayreville 6, Ocean 3

Holmdel 13, Paramus 6

 

Saturday, May 6

Class B North

Holmdel 15, Long Branch 0

Shore 13, Neptune 1

Rumson-Fair Haven 15, Red Bank 3

Class B South

Wall 19, Barnegat 4

 

Nonconference

Allentown 15, Middletown South 8

 

Monday, May 8

Class A South

Southern 19, Central 0

Class B North

Rumson-Fair Haven 18, Red Bank Catholic 1

Nondivisional

Howell 15, Brick Memorial 4

Shore 17, St. Rose 0

Manalapan 15, Jackson Memorial 7

Lacey 21, Marlboro 2

Freehold Township 10, Brick 2

Donovan Catholic 18, Ocean 2

Holmdel 16, Middletown South 5

Barnegat 8, Toms River North 5

Jackson Liberty 20, St. John Vianney 3

Nonconference

Red Bank 13, East Brunswick 5

 

Tuesday, May 9

Nondivisional

Manasquan 13, CBA 9

Toms River East 14, Lacey 5

Wall 14, Southern 6

Colts Neck 12, Toms River South 11 (OT)

Point Boro 14, Brick 1

Nonconference

Neptune at Ewing, 6:30 p.m.

 

Wednesday, May 10

Class B North

Rumson-Fair Haven 17, Holmdel 5

Nondivisional

Freehold Township at St. Rose, 3:45 p.m.

Jackson Liberty 9, Toms River North 8

Red Bank Catholic 20, Marlboro 3

 

 

Thursday, May 11

Shore Conference Tournament

Preliminary round

14-Jackson Memorial 18, 19-Lacey 5

17-Donovan Catholic 7, 16-Barnegat 6 (2OT)

5-Howell 11, 18-Freehold Township 9

First Round

8-Shore 10, 9-Middletown South 4

Regular Season

Class A South

Southern 18, Toms River South 2

Nondivisional

Central 11, Neptune 6

Brick 7, Colts Neck 4

Point Boro 10, Ocean 2

Middletown North 10, Jackson Liberty 6

Nonconference

Bridgewater-Raritan 12, Wall 6

Old Bridge 15, St. John Vianney 2

Brick Memorial 15, North Brunswick 1

Manasquan 13, Moorestown 6

 

Friday, May 12

Nondivisional

Long Branch at Neptune, 3:45 p.m.

Nonconference

Colts Neck 10, Edison 9

Middletown North 10, Sayreville 3

Monroe 17, Marlboro 1

 

Saturday, May 13

Shore Conference Tournament

First Round

1-Rumson-Fair Haven 18, 17-Donovan Catholic 2

2-Wall 20, 15-Howell 1

7-Southern 11, 10-Red Bank Catholic 7

6-Holmdel 15, 11-Point Boro 2

5-Red Bank 12, 12-Manalapan 10

3-Manasquan 18, 14-Jackson Memorial 1

4-CBA 20, 13-Toms River East 6

Nonconference

Middletown South 12, Oratory Prep 11

 

Monday, May 15

Nondivisional

Lacey 12, Brick Memorial 4

Marlboro 5, Ocean 4

Toms River South 16, St. Rose 2

Point Boro 15, Toms River East 10

Nonconference

Barnegat 16, Middle Township 0

J.P. Stevens 14, Long Branch 4

 

Tuesday, May 16

Shore Conference Tournament

Quarterfinals

1-Rumson-Fair Haven 12, 8-Shore 2

2-Wall 12, 7-Southern 5

3-Manasquan 11, 6-Holmdel 8

4-CBA 16, 5-Red Bank 1

Regular Season

Nondivisional

Howell 14, Jackson Memorial 13

St. John Vianney 8, Colts Neck 7

Jackson Liberty 10, Freehold Township 9 (OT)

Nonconference

Central 6, Absegami 5

Cinnaminson 5, Middletown North 4

Scotch Plains-Fanwood 18, Manalapan 6

 

Wednesday, May 17

Nondivisional

Lacey 15, Brick 3

Barnegat 17, St. John Vianney 7

Middletown North 14, Toms River South 4

Nonconference

Red Bank Catholic 7, Watchung Hills 5

Donovan Catholic 14, North Brunswick 5

Brick Memorial 14, Edison 5

 

Thursday, May 18

Shore Conference Tournament semifinals at Long Branch HS

1-Rumson-Fair Haven 15,. 4-CBA 4

3-Manasquan 8, 2-Wall 4

Regular Season

Class A South

Jackson Memorial 15, Toms River East 14

Nondivisional

No. 7 Holmdel 14, Toms River North 3

Jackson Liberty 16, Marlboro 4

Howell 12, Point Boro 8

No. 8 Red Bank 10, No. 5 Southern 9

Nonconference

Sayreville 11, Central 2

Cranford 15, Colts Neck 1

Immaculata 9, Manalapan 3

 

Friday, May 19

Nondivisional

Donovan Catholic 11, Freehold Township 10

 

Saturday, May 20

Nonconference

Shore 13, Woodstown 1

Scotch Plains-Fanwood 17, Howell 2

Newark East Side 5, Long Branch 2

 

Monday, May 22

Shore Conference Tournament Final at Monmouth University

1-Rumson-Fair Haven 10, 3-Manasquan 5

Regular Season

Class B South

Donovan Catholic 16, St. Rose 1

Nondivisional

Freehold Township 16, Toms River North 5

Middletown North 9, Point Boro 6

Middletown South 14, Southern 9

Nonconference

Lacey 11, Highland 4

Shore 17, Cinnaminson 1

Colts Neck 10, West Windsor-Plainsboro South 5

 

Tuesday, May 23

Nondivisional

Holmdel 19, Jackson Memorial 7

Brick Memorial 10, Marlboro 1

Nonconference

Howell 13, East Brunswick 12 (OT)

Red Bank Catholic 7, Allentown 6

Shore 6, Monroe 4

 

Wednesday, May 24

NJSIAA Tournament

Public first round

South Group 3

(7) Jackson Memorial 11, (10) Lacey 7

(2) Ocean City 16, (15) Toms River South 1

(4) Clearview 18, (13) Colts Neck 2

South Group 1

(1) Rumson-Fair Haven 17, (16) Rutherford 3

Regular Season

Nondivisional

Middletown North 7, Barnegat 5

Nonconference

Pingry 6, CBA 5

Mountain Lakes 7, Manasquan 5

 

Thursday, May 25

NJSIAA Tournament

Public first round

South Group 4

(7) Old Bridge 10, (10) Howell 8

(4) Southern 16, (13) Freehold Township 5

North Group 3

(3) Randolph 15, (14) Middletown South 8

South Group 3

(1) Shawnee 18, (16) Brick Memorial 0

(9) Hightstown 11, (8) Toms River East 9

South Group 2

(2) Wall 22, (15) Triton 3

(4) Holmdel 12, (13) Highland 2

(5) Allentown 18, (12) Jackson Liberty 4

(7) Cranford 10, (10) Barnegat 6

South Group 1

(6) Delaware Valley 13, (11) Point Boro 6

 

Friday, May 26

NJSIAA Tournament

Public first round

South Group 4

(8) Manalapan 9, (9) Rancocas Valley 8 (OT)

North Group 3

(8) Wayne Valley 15, (9) Red Bank 10

South Group 2

(1) Manasquan 20, (16) Ocean 10

South Group 1

(7) Shore 10, (10) New Providence 5

Non-Public First Round

Non-Public A

(2) Delbarton 17, (15) Donovan Catholic 5

 

Tuesday, May 30

NJSIAA Tournament

Public quarterfinals

South Group 2

(2) Wall 15, (7) Cranford 4

Non-Public first round

(5) Red Bank Catholic 17 (12) Union Catholic 2

(9) CBA 10, (8) Bergen Catholic 9 (OT)

 

Wednesday, May 31

NJSIAA Tournament

Public second round

South Group 4

(4) Southern 12 (5) Monroe 7

(1) Eastern 15, (8) Manalapan 5

South Group 3

(2) Ocean City 18, (7) Jackson Memorial 8

South Group 2

1) Manasquan 18, (9) Seneca 3

(4) Holmdel 10, (5) Allentown 7

South Group 1

(2) Glen Ridge 9, (7) Shore 5

(1) Rumson-Fair Haven 18, (8) Lower Cape May 1

 

Thursday, June 1

NJSIAA Tournament

Non-Public A Quarterfinals

(1) Seton Hall Prep 17, (9) CBA 6

 

Friday, June 2

NJSIAA Tournament

Public semifinals

South Group 4

(4) Southern at (1) Eastern, 5:30 p.m.

South Group 2

(3) Somerville at (2) Wall, 12 p.m.

(4) Holmdel at (1) Manasquan, 4 p.m.

Non-Public quarterfinals

Non-Public B

(5) Red Bank Catholic at (4) Immaculata, 2 p.m.

 

Saturday, June 3

NJSIAA Tournament

Public sectional semifinals

South Group 1

(4) Haddonfield at (1) Rumson-Fair Haven, 4 p.m.

 

Monday, June 5

NJSIAA Tournament

Non-Public semifinals

 

Tuesday, June 6

Public sectional finals

Saturday, June 10, or Sunday, June 11

State Finals

 

 

2023 Beach Badge Prices For The Jersey Shore

More From 94.3 The Point