Get our free mobile app

The final "Player of the Week" contest of the 2022-23 boys basketball season is a super-sized list of the best formers from the Shore Conference during the state tournament. Below is a ranked-order list of the 50 Shore Conference players who turned in the best performances in the state tournament for the time their teams lasted, taking into a account stats, team success, quality of opponent and overall context.

For instance, not only to Point Pleasant Boro's Stephen Mellett put up great numbers in two state tournament games, but his 26 points in a round-one win over Spotswood came in his first game back after missing two weeks due to injury.

Another example: Connor Howard (St. John Vianney) and Nick Valentino (Red Bank) both only lasted one round, but each of them scored 27 points against a team that made it to a group championship game -- with Howard doing it against the Non-Public A champion. Both get some extra imaginary points for performing well against a top opponent.

At the bottom of the list is an opportunity to vote for one of 10 honorees, with a couple of stipulations: 1) only one player per team to avoid unfair vote-splitting (apologies to Dylan Csik, Ryan Fraueneheim and most of the St. Rose contingent); and 2) no players who have won the award already this season (apologies again to Frauenheim, Alex Frank and Jaycen Santucci). All of those players placed high on the list and should be applauded for their performances over the last two weeks, but the last $25 gift card to Burger 25 in Toms River will go to one of the 10 at the bottom of the page.

Vote once per hour through 10 p.m. on Wednesday, when the poll closes, and check back on Thursday to find out the winner.

NJSIAA Tournament Top Performers from the Shore

Darius Adams, Manasquan (30 points vs. Monmouth; 28 points vs. Roselle; 16 points, 9 rebounds vs. Raritan; 15 points, 5 rebounds, 5 assists; 20 points, 9 rebounds vs. Middle Twp.; 22 points, 12 rebounds, 5 assists vs. Caldwell)

Matthew Hodge, St. Rose (14 points, 9 rebounds vs. Holy Cross; 24 points, 10 rebounds, 5 assists vs. St. Joseph Hammonton; 20 points, 7 rebounds, 4 assists, 2 steals vs. Bishop Eustace; 19 points, 8 rebounds vs. Roselle Catholic)

Alex Frank, Marlboro (26 points vs. Hightstown; 18 points vs. Freehold Twp.; 19 points vs. South Brunswick)

Jaycen Santucci, Central (30 points, 14 rebounds vs. Rancocas Valley; 21 points vs. Eastern)

Pat Brown, Middletown South (24 points, 9 rebounds, 4 steals vs. Manalapan; 20 points, 11 rebounds vs. Jackson Memorial; 9 points vs. Trenton)

Dylan Csik, Middletown South (22 points, 8 assists vs. Manalapan; 18 points, 6 rebounds, 5 assists vs. Jackson Memorial; 9 points, 5 assists vs. Trenton)

Alex George, Shore (10 points vs. Dunellen; 17 points vs. Florence; 13 points vs. Point Beach; 16 points, 5 rebounds, 3 assists vs. Eagle Academy)

Ryan Frauenheim, Manasquan (11 points, 3 assists vs. Raritan; 20 points, 4 rebounds, 4 assists vs. South River; 13 points, 4 rebounds, 3 assists, 2 steals vs. Middle Twp.; 13 points, 3 assists vs. Caldwell)

Gio Panzini, St. Rose (11 points, 5 rebounds, 3 assists vs. Holy Cross; 20 points, 7 rebounds, 6 assists, 3 steals, 2 blocks vs. St. Joseph Hammonton; 7 points, 6 rebounds, 4 blocks vs. Bishop Eustace; 8 points, 4 rebounds, 4 steals vs. Roselle Catholic)

Stephen Mellett, Point Boro (26 points vs. Spotswood; 13 points vs. South River)

Will Surdez, Colts Neck (13 points vs. Lawrence; Will Surdez 22 points, 7 rebounds vs. Brick Memorial; 13 points vs. Ewing)

Peter Mauro, St. Rose (13 points vs. Holy Cross; 14 points vs. St. Joseph Hammonton; 7 points vs. Bishop Eustace; 12 points vs. Roselle Catholic)

Bryan Ebeling, St. Rose (10 points, 6 rebounds, 4 assists vs. Holy Cross; 13 points, 3 assists vs. Bishop Eustace; 9 points, 8 rebounds, 4 assists vs. Roselle Catholic)

Josh Michigan, Brick Memorial (30 points, 14 rebounds vs. Burlington Twp.; 17 points vs. Colts Neck)

Chauncey Brown, Matawan (23 points, 10 rebounds vs. Carteret; 18 points vs. Nottingham)

Jack O’Leary, Raritan (14 points vs. Johnson; 18 points vs. Delaware Valley; 7 points vs. Manasquan)

Luke Schorr, Rumson-Fair Haven (27 points, 7 3-pointers vs. Roselle Park; 21 points vs. Bound Brook)

Max Judson, Keyport (23 points vs. Brearley; 24 points vs. Eagle Academy)

Connor Howard, St. John Vianney (27 points vs. Union Catholic)

Shane Ryan, Point Boro (17 points vs. Spotswood; 18 points vs. South River)

Nick Valentino, Red Bank (27 points vs. Nottingham)

Jahlil Bethea, Ranney (23 points, 6 rebounds, 3 assists, 5 steals vs. Gloucester Catholic; 17 points vs. Bishop Eustace)

Malachi Harris, Freehold Twp. (23 points, 5 rebounds, 4 assists, 3 steals vs. Howell; 17 points vs. Marlboro)

Micah Ford, Toms River North (21 points vs. Shawnee; 13 points vs. Cherry Hill East)

Respect Tyleek, Jackson Memorial (18 points, 8 assists, 3 steals vs. East Brunswick; 17 points vs. Middletown South)

Ben Kipnis, Holmdel (24 points vs. Bound Brook)

Donovan Hughes, Shore (13 points vs. Dunellen; 15 points, 4 assists vs. Point Beach; 8 points, 5 rebounds vs. Eagle Academy)

Miles Chevalier, Central (12 points, 12 rebounds vs. Rancocas Valley; 16 points vs. Eastern)

Kevin Burns, Point Beach (8 points, 11 assists vs. Somerset Tech; 16 points vs. Manville; 13 points, 9 rebounds, 4 assists vs. Shore)

Drew Buck, Ranney (17 points, 4 assists vs. Gloucester Catholic; 9 points, 4 steals vs. Bishop Eustace)

Colin Cavanaugh, Red Bank Catholic (19 points vs. Notre Dame; 11 points vs. Camden Catholic)

Isaac Hester, Ranney (11 points, 5 rebounds, 4 assists vs. Gloucester Catholic; 14 points vs. Bishop Eustace)

Nick Seeloch, Holmdel (19 points vs. Bound Brook)

Jack Dettlinger, Manasquan (10 points vs. Monmouth; 17 points vs. Roselle; 10 points, 5 rebounds vs. Middle Twp.)

Kyle Kolans, Point Beach (23 points vs. Somerset Tech; 8 points vs. Manville)

Ron Richardson, Ocean (20 points, 7 rebounds vs. Hopewell Valley; 10 points vs. Ewing)

Ryan Prior, Red Bank Catholic (16 points, 8 rebounds, 3 assists, 3 steals, 3 blocks vs. Notre Dame)

Mehki Cherry, Jackson Memorial (15 points, 6 rebounds vs. East Brunswick; 10 points vs. Middletown South)

John Coakley, Point Beach (20 points vs. Somerset Tech; 11 points vs. Manville)

Zayier Dean, Ocean (15 points, 8 rebounds vs. Hopewell Valley; 12 points vs. Ewing)

Vova Trotsko, Colts Neck (16 points vs. Lawrence; 13 points, 7 rebounds vs. Brick Memorial)

A.J. Schwartz, Marlboro (5 point, 10 assists vs. Freehold Twp.; 9 points, 8 rebounds, 6 assists vs. South Brunswick)

Stephen Seaman, Point Beach (14 points vs. Somerset Tech; 14 points vs. Manville)

Nas Hart, Keyport (23 points vs. Brearley)

D.J. Orloff, Howell (23 points vs. Freehold Twp.)

Jayden Elijah, Matawan (13 points, 10 rebounds vs. Carteret; 9 points vs. Nottingham)

Jacob Edgecomb, Point Beach (17 points vs. Somerset Tech; 9 points vs. Manville)

Matt Agar, Raritan (12 points vs. Johnson; 9 points vs. Delaware Valley, 8 points vs. Manasquan)

Shaan Nayar, Ranney (16 points, 4 3-pointers vs. Gloucester Catholic)

 

LOOK: Biggest underdog victories in March Madness

Every spring, legions of sports fans turn their attention to college basketball when March Madness takes the national spotlight. Using aggregated Associated Press data, BestOdds has come up with 10 of the biggest—and most unlikely—underdog wins in March Madness history.

 

More From 94.3 The Point