Get our free mobile app

The Jersey Shore Interscholastic Wrestling Association has announced its All-Division selections for the 2021-2022 season. The selections for each division were made by the coaches in those respective divisions.

Class A North

106: Tyler Venet, So., CBA

113: Xavier Ortega, Fr., Howell

120: Alex Nini, So., CBA

126: Garrett Totten, Sr., CBA

132: Vincent DiPierro, Jr., Manalapan

138: Julian George, Jr., CBA

144: David Hussey, Jr., Middletown South

150: Tyler Barrett, Jr., CBA

157: Zander Silva, Jr., CBA

165: Hunter Mays, Sr., Howell

175: DJ Henry, Jr., Howell

190: Mike Malucelli, Sr., Marlboro

215: Rob Canterino, Jr., CBA

285: Christian Steensen, Sr., Marlboro

Coach of the Year: Anton Atterbury, Middletown South

Most Outstanding Wrestler: Hunter Mays, Howell

All-Division honorable mention: Brady Klinsky (Middletown North); Ryan Dubnik (Freehold Township) Angel Bonanno (Long Branch).

 

Class A Central

106: Patrick O'Keefe, Fr., St. John Vianney

113: Anthony Knox, Fr., St. John Vianney

120: Jake Zaltsman, Fr., St. John Vianney

126: Joe Giordano, Jr., St. John Vianney

132: Nico Diaz, Sr., St. John Vianney

138: Zach Reilley, So., Raritan

144: Cole Stangle, Fr., St. John Vianney

150: Nick Benner, Sr., Ocean

157: Jasiah Queen, Jr., St. John Vianney

165: Ryan Boyer, Jr., Rumson-Fair Haven

175: Sabino Portella, Jr., Red Bank Catholic

190: Jared Tracey, Sr., Ocean

215: Nick Burns, Sr., Raritan

285: Lorenzo Portella, So., Red Bank Cathoilc

Coach of the Year: Rob Nucci, Raritan

Most Outstanding Wrestler: Anthony Knox, St. John Vianney

All-Division honorable mention: Luke Dupont (Holmdel); Jay Morris (Monmouth Regional)

 

Class A South

106: Jason Seda, So., Jackson Memorial

113: Scott Sari, Fr., Southern

120: Evan Tallmadge, Sr., Brick Memorial

126: Wyatt Stout, Fr., Southern

132: Anthony Santaniello, Jr., Brick Memorial

138: Matt Henrich, So., Southern

144: Jake Rosenthal, Sr., Toms River North

150: Cole Velardi, Jr., Southern

157: Joe McCullough, Sr., Toms River East

165: Luke Hamann, Jr., Jackson Memorial

175: Harvey Ludington, Fr., Brick Memorial

190: Mike Rauch, Sr., Jackson Memorial

215: Cosmo Zaccaro, Jr., Central

285: Sam Azzaretti, Sr., Brick Memorial

Coach of the Year: Dan Roy, Southern

Most Outstanding Wrestlers: Evan Tallmadge, Brick Memorial & Harvey Ludington, Brick Memorial

All-Division honorable mention: Conor Collins (Southern); Dean Canfield (Brick); Andrew Ganun (Toms River South).

 

Class B North

106: Ricky Gomez, Jr., Matawan

113: Lawrence Liss, So., Matawan

120: Michael O'Connor, Fr., Manasquan

126: Angelo Messina, Jr., Freehold

132: Phil Stolfa, Sr., Red Bank

138: Tyler Russ, So., Colts Neck

144: Donovan DiStefano, So., Wall

150: Davon Esdaile, Sr., Wall

157: Joe Berryman, Jr., Freehold

165: Brandon Smith, Sr., Freehold

175: Amir Shaknavazov, So., Colts Neck

190: Lou Pilla, Sr., Wall

215: Alberto Pantoja, Sr., Freehold

285: Matt Jannucci, Sr., Colts Neck

Coach of the Year: Matt Shepherd, Freehold

Most Outstanding Wrestler: Donovan DiStefano, Wall

All-Division honorable mention: Nate Levi (Neptune)

 

Class B Central

106: Gavin McLoughlin, So., Point Beach

113: John Lavarin, Jr., Asbury Park

120: PJ Niethe, Fr., Point Beach

126: Jake Kane, So., St. Rose

132: Gabe Scalise, Sr., Shore

138: Rob Connelley, Fr., St. Rose

144: Jonah Bowers, Sr., Point Beach

150: Ty Koch, Jr., Shore

157: Ian Mendez, Jr., Keansburg

165: Liam Rosa, Sr., Shore

175: Riley Jankowski, Jr., Keansburg

190: Jamie Mazzacco, Sr., Shore

215: Bashaar Ismail, Jr., Shore

285: Keyshaun Coppinger-Ward, Sr., Keansburg

Coach of the Year: Alexander Provenza, Asbury Park

Most Outstanding Wrestlers: Gabe Scalise, Shore & Jamie Mazzacco, Shore

 

Class B South

106: Kurt Wehner, So., Donovan Catholic

113: Brady Carter, Sr., Lacey

120: Peter Albine, Jr., Jackson Liberty

126: Mason Livio, Jr., Pinelands

132: Matt Gauthier, So., Lacey

138: Mason Heck, Sr., Lacey

144: Ryan Acquisto, So., Point Boro

150: Jack Thompson, Jr., Point Boro

157: Riley Gutierrez, Fr., Donovan Catholic

165: Jimmy Circle, Sr., Lacey

175: Matt Bryant, Sr., Manchester

190: Matt Coon, Jr., Lacey

215: Jake Klein, Jr., Jackson Liberty

285: John Dodaro, Sr., Lacey

Coach of the Year: Justin Bonitatis, Lacey

Most Outstanding Wrestler: Kurt Wehner, Donovan Catholic

All-Division honorable mention: Jorge Ramos (Barnegat); Edgar Silva (Lakewood)

 

 

 

20 Stunning Photos of Ireland

Happy St. Patrick's Day Take a Virtual Tour of the Emerald Isle

More From 94.3 The Point