Get our free mobile app

37th Annual WOBM Christmas Classic Schedule

(Following First Round)

(RWJ-Barnabas Health Arena)                      (TRN-Toms River North Gym)   

 

Saturday, December 18 (Girls 1st Round-All Games in RWJBarnabas Arena)

10:00    #6 Red Bank                 56        #11       Wall                 46        Loser “A”

11:30    #3 Donovan Catholic    66        #14       Central             56        Loser “B”

1:00      #7 T.R. North               60.       #10       Marlboro          57 (OT) Loser “C”

2:30      #2 Manasquan              51        #15       Brick Mem.      13        Loser “D”

4:00      #5 Ewing                      59        #12       T.R. East          46        Loser “E”

5:30      #4 Rumson-Fair Haven  57        #13       Midd. South     32        Loser “F”

7:00      #9 Colts Neck               40        #8        Manchester       33        Loser “G”

8:30      #1 Red Bank Catholic   78        #16       T.R. South        23        Loser “H”

Sunday, December 19 (Boys 1st Round-All games in RWJBarnabas Arena)

10:00    #6 St. John Vianney      67        #11       Wall                 49        Loser “I”

11:30    #3 Manasquan              62        #14       Colts Neck        41        Loser “J”

1:00      #10 Jackson Mem.        46        #7        Central             41        Loser “K”

2:30      #2 Red Bank Catholic   86        #15       T.R. South        35        Loser “L”

4:00      #5 Manchester              65        #12       Midd. South     40        Loser “M”

5:30      #13 Donovan Cath.       64        #4        Freehold Twp.  50        Loser “N”

7:00      #9 Brick Mem.              67        #8        T.R. North        51        Loser “O”

8:30      #1 Marlboro                  86        #16       T.R. East          33        Loser “P”

Sunday, December 26    (CONSOLATIONS ONLY)

1:00 (Boys) (I) Wall vs. (J) Colts Neck (RWJ); (M) Midd South vs. (N) Freehold Twp. (TRN)

2:30 (Boys) (K) Central vs. (L) TR South (RWJ); (O) TR North vs. (P) TR East (TRN)

4:00 (Girls) (A) Wall vs. (B) Central (RWJ); (E) TR East vs. (F) Midd South (TRN)

5:30 (Girls) (C) Marlboro vs. (D) Brick M (RWJ); (G) Manchester vs. (H) TR South (TRN)

Monday, December 27 (Girls/Boys Quarterfinals-RWJBarnabas Arena)

10:00    Girls     Donovan Catholic         vs.        Red Bank                     Loser “Q”

11:30    Girls     Manasquan                   vs.        T.R. North                    Loser “R”

1:00      Girls     Rumson-Fair Haven      vs.        Ewing                          Loser “S”               (This game is cancelled as Ewing's program is shut down until after the school break.  Rumson advances into the semifinals.

2:30      Girls     Red Bank Catholic        vs.        Colts Neck                    Loser “T”

4:15      Boys     Manasquan                   vs.        St. John Vianney           Loser “U”

5:45      Boys     Red Bank Catholic        vs.        Jackson Memorial         Loser “V”

7:15      Boys     Manchester                   vs.        Donovan Catholic         Loser “W”

9:00      Boys     Marlboro                      vs.        Brick Memorial             Loser “X”

Tuesday, December 28 (Girls)

11:00    Winners (A/B vs. C/D)              (RWJ) Losers (A/B vs. C/D)   (TRN)

12:30    Winners (E/F vs.  G/H)              (RWJ)  Losers  (E/F  vs. G/H)   (TRN)

2:15      Q         vs.        R                      (RWJ)

4:00      S          vs.        T                      (RWJ)

6:00     Girls Semifinal                         (RWJ)

7:45     Girls Semifinal                         (RWJ)             

Wednesday, December 29 (Boys)        

11:00    Winners (I/J vs. K/L)                 (RWJ)  Losers (I/J vs. K/L)       (TRN)

12:30    Winners (M/N vs. O/P)              (RWJ)  Losers (M/N vs. O/P)    (TRN)

2:15      U         vs.        V                     (RWJ)

4:00      W         vs.        X                     (RWJ)

6:00     Boys Semifinal                         (RWJ)

7:45     Boys Semifinal                         (RWJ)             

Thursday, December 30 (All Games in RWJBarnabas Arena)

2:00      Boys 3rd Place Consolation

3:45      Girls 3rd Place Consolation

5:30     Girls Championship Final                              

7:30     Boys Championship Final               

 

Full Winner's Brackets: Boys / Girls

 

                

More From 94.3 The Point